Pozor na cestovní trombózu!

Žíly jsou cévy, která přivádějí krev do srdce. Společně s tepnami, krevními vlásečnicemi a srdcem tvoří uzavřenou oběhovou soustavu.

Žilní trombóza

Žílami protéká životodárná tekutina, která se občas trochu „zadrhne“. Tento stav se nazývá žilní trombóza, nebo-li zánět žil. V hlubokých žilách dolních končetin se začne srážet krev a vznikne městek, v jehož okolí se vytvoří zánět. Žilní trombóza se rozhodně nesmí podceňovat, protože může pacientovi přivodit i plicní embolii. Důležitou zdravotní pomůckou jsou elastické kompresivní punčochy. Jejich spárvné nošení zajišťuje 60-70% úspěchu léčby. Ač se to nezdá, léky jsou pouze doplňkovou léčbou k punčochám!  Slyšeli jste někdy o cestovní trombóze? Ne? Tak to čtěte dále, protože se to může týkat i Vás! Cestovní trombóza může vniknout při cestování letadlem, pokud je let delší než 5 hodin. Její příznaky se mohou vyskytnout i po dvou týdnech od ukončení cesty. Cestovní trombóza se může dostavit i při cestování s jinými dopravními prostředky, pokud si nedopřejete dostatečnou přestávku. Při cestě letadlem by jste měli dodržovat následující zásady:
  • Cvičení končetin během letu – každou hodinu si dopřejte pětiminutovou „procházku“ po letadle. Pokud není chůze povolena, cvičte ploskami minimálně 20x za hodinu (otáčení v kotnících, zvedání nohou nahoru a dolu)
  • Dostatečný příjem tekutin – častěji pijte, minimálně 250 ml každé 2 hodiny, omezte kávu a alkoholické nápoje (jsou močopudné a zvyšují tak hustotu krve)
  • Před a během letu neužívejte prášky na spaní a uklidnění – spánek snižuje svalové napětí v končetinách a to zpomaluje krevní oběh
  • Nenoste ponožky y a podkolenky s těsnou škrtící gumou na horním okraji. Je vhodné si koupit kompresní punčochy I. Třídy, které pomáhají návratu žilní krve z končetin.
  • Jestliže mátě těsné kalhoty, povolte si opasek a rozepněte knoflík. Sníží se tlak v pánevní oblasti a nedojde ke snížení krevního toku v žilách okolo pánve.

Křečové žíly

Jedná se o žilní onemocnění dolních končetin, které patří k častým chorobám. Křečové žíly způsobují reflux, který poškozuje tkáně a rozvíjí pigmentaci, dermatitidu a nejzávažnější stadium – žilní bércové vředy. Již dávno „nepatří“ křečové žíly pouze starším a pokročilým. V dnešní době ke křečovým žílám může „dojít“ takřka každý. Trpíte těžkými a bolavými nohami z dlouhého stání nebo sezení v zaměstnání, z obezity, těhotenství? Pokud kouříte nebo pijete alkohol a trpíte pocity těžkých a bolavých nohou měli by jste se svými zlozvyky, co nejdříve skoncovat. Neléčené bolavé a těžké nohy vedou ke křečovým žilám a někdy i bércovým vředům. Tak už se přestaňte konejšit, že bolavé a těžké nohy má jednou za čas každý a navšivte svého lékaře dokud je čas!

Publikováno: 09. 10. 2012

Kategorie: Nemoci