Znáte „zaručené“ babské rady a tipy proti kašli

Podzim je v plném proudu a spoustu lidí sužuje nepříjemný kašel. Nejde o nic vážného, ale přesto ho není dobré podceňovat. Ještě před tím, než si na kašel vezmete Stoptussin tablety, vyzkoušejte léčebné metody, na které nedaly dopustit naše babičky.

Horký čaj

Dráždivý kašel zmírňuje pití horkého nápoje, případně inhalace horké páry z hrnku. S trochou štěstí pár šálků pomůže – minimálně v začátcích, než nemoc nabere na intenzitě.

Zvlhčování vzduchu

Vaše dýchací cesty potřebují vlhčí vzduch – ten suchý totiž kašel zhoršuje. Nemáte-li po ruce zvlhčovač nebo odpařovač, vyřešte to pomocí mokré pleny přehozené přes radiátor.

Dodržování pitného režimu

Přestože vás kašel trápí kvůli nachlazení, nezapomeňte na pitný režim. Pijte horké nápoje, vodu i polévky. Skvělým pomocníkem je slepičí vývar – většinou urychluje uvolnění hlenu v dýchacích cestách.

Sirup z cibule

Cibule je v souvislosti s domácí léčbou zázračná. Stačí, když vymačkáte šťávu z jedné cibule a přidáte do ní lžíci medu. Podávejte ráno, v poledne a večer.

Bylinkové čaje

S kašlem by si měl poradit bylinkový čaj z heřmánku, který vám navíc pomůže s usínáním. Dobrou volbou je také tymián, protože obsahuje látky na uvolnění hlenu.

Pryč s dráždivými látkami

Kvůli některým látkám může kašel nabrat na intenzitě. Nežádoucí je kouř z cigaret, ale také silné parfémy. Kuřákům hrozí, že postupem času dostanou tzv. kuřácký kašel. Proti tomu pomáhá snad jen přestat kouřit.

Teplá sprcha

Zavřete okna, vypněte ventilaci a dopřejte si teplou sprchu. Koupelna se změní na saunu, což rozhodně nebude na škodu. Pára uvolní vaše dýchací cesty a budete se cítit lépe.

Pepř a med

Proti kašli se dá bojovat také účinnou kombinací pepře a medu. Med zvlhčuje sliznici a pepř stimuluje krevní oběh a tok hlenu. Stačí, když smícháte čajovou lžičku čerstvě namletého pepře, dvě lžíce medu a zalijete vroucí vodou. Po cca čtvrthodině „lektvar“ po doušcích vypijte.

Publikováno: 21. 11. 2016 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Léčba

Autor: Tereza Krátkářová