Když váš strach přeroste míru únosnosti

Před pár lety by vám nikdo nevěřil. Dnes už se nemoci duševního charakteru, jako jsou deprese, úzkosti a panické ataky nikdo na lehkou váhu nebere. Umí totiž pořádně znepříjemnit život i změnit charakter. Co je to úzkostná porucha a jak poznat, že máte skutečně problém? Úzkost je nezvládnutá emoce strachu. Strach sám o sobě není škodlivý a udržuje nás při životě. Pokud nás ale ovládne ve své patologické formě, nejen že znehodnotí kvalitu našeho života, ale dokonce nám omezí osobní svobody a člověk se začne chovat asociálně.

​Postavte se problému čelem!

Pokud trpíte pocity strachu opakovaně, ale nejste si jistí, zda jde o jeho prospěšnou přirozenost nebo naopak úzkostnou patologickou verzi, odpovězte si na základní otázku, jestli vaše úzkost vzniká bez důvodu. Pokud ano a váš strach je natolik vtíravý, že vás ovládá po celý den, je na čase oslovit odborníka, který vás pomůže vaši úzkostnou poruchu řešit. Psychiatrické léky jsou v podstatě až to poslední řešení, co pomáhá na úzkost. Je totiž zcela jasné, že neřeší příčinu, ale až důsledek. Pokud se člověk bojí sociálního kontaktu, vlastního selhání, veřejných prostor, jízdy dopravními prostředky, onemocnění nebo pociťuje těžko definovatelný, svíravý strach, měl by vsadit na psychoterapii. Metodou první volby při léčbě úzkosti je kognitivně-behaviorální terapie, co se zaměřuje především na zpracování příčin úzkosti.

​Jděte na to po dobrém

Druhou součástí léčby je kognitivní relaxace. Jedná se o relaxační techniky, díky nimž je pacient schopen pracovat se svou pozorností a naučí se tak zastavovat vtíravé myšlenkové řetězce, které k nepříjemným psychickým stavům vedou. Farmakoterapie je až poslední možností, jak úzkostné paniky zkrotit. Většina léků, zvaných benzodiazepiny, jsou totiž vysoce návyková. Cítíte-li, že vám strach nepříjemně komplikuje život, neváhejte se obrátit na AdiCare. Nestátní zařízení vám poskytne potřebnou odbornou péči na vysoké úrovni a zcela diskrétně. Žádné zápisy do osobních karet, žádné kompromitující otázky, ani nesmyslné poučky. V AdiCare je klient partnerem.

Publikováno: 30. 05. 2021

Kategorie: Léčba

Autor: Tereza Krátkářová