Medicinální houby posílí imunitu

Zatímco v Evropě se využití hub pro medicínu může zdát jako nějaká záhadná praktika čarodějnic, v mnoha zemích Asie včetně Japonska, Číny, Koreje a Ruska se běžně spoléhají na léky z hub. Zajímají se zejména o tzv. medicinální houby – určitou skupinu využívanou výhradně pro medicínské účely. Medicinální houby se používají už tisíce let, velký boom zažívaly v 60. letech minulého století, kdy byly oslavovány pro své bohaté složení. Drtivá většina z nich totiž obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamíny B a C, vápník a další minerály. Všechno tohle způsobuje, že mají vliv asi na 130 věcí ohledně zdraví. Podporují imunitu, pomáhají zneškodnit viry, bakterie a plísně, zbavovat nás zánětů, bojují s alergiemi, poradí si s hladinou cukru v krvi. Vypadá to, že mají jakousi zázračnou inteligenci, vždy totiž dokážou vypátrat oblast, která je oslabená, zraněná či poškozená, a zaměří na ni svou léčivou sílu.

Které houby patří mezi léčivé?

Po celém světě jsou jako léky používány tisíce druhů hub, jmenujeme si jen dva nejznámější zástupce. K tradičním zástupcům patří reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá). O jejích léčivých účincích existují záznamy staré téměř 2000 let. Vysloužila si přezdívku „houba nesmrtelnosti“ či „houba dlouhověkosti“, prý totiž propůjčuje dlouhověkost a zdraví. Má účinky zejména na imunitu, což pochopitelně může souviset s dlouhým životem ve zdraví. Naprosto unikátním zástupcem léčivých hub je cordyceps (Cordyceps sinensis, housenice čínská). Vyskytuje se ve vysokých nadmořských výškách v Himalájích a používá se pro sílu a vitalitu, lepší funkci srdce, dýchacího systému, jater, ledvin a také proti únavě. Trochu zvláštní je, že neroste na stromech ani na kamenech, je parazitem. Napadá hmyz, obvykle larvy, využívá ho jako zdroj potravy, a tak ho postupně zabíjí.

Jak je dostat do těla?

Konzumují se trochu jinak než obyčejné houby, z nichž si vaříte polévku a děláte smaženici. Bude to asi tím, že se nedají tak snadno nasbírat v lese. Medicinální houby se obvykle prodávají ve formě tablet či sušené, které se přidávají do salátů, rizota, polévek a podobných pokrmů.

Publikováno: 02. 02. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Tereza Krátkářová