Ekzém a puberta

U dnešních dětí se puberta objevuje daleko dříve, než tomu bylo v minulých letech, ještě i na konci minulého století. Puberta sebou nese vzdor, nenávist, křik, bouchání dveří. Pro rodiče je puberta mnohdy daleko těžší, než pro děti. Občas rodiče neví, co mají se svými pubertálními dětmi dělat. Neposlouchají, mají vždy poslední slovo, když mají něco udělat, musíte jim to zopakovat desetkrát, a stejně vám řeknou, že za chvíli, nebo že to počká.

Pubertu mají mnozí dospívající velice mírnou, a jiní pro změnu velice drsnou. Je jedno, zda se jedná o holky nebo o kluky, puberta potkává všechny. Tím pádem i většinu rodičů. Mnozí s pubertou umí bojovat, mnozí s ní prohrávají a mnozí jsou na remízu. Ale jediné, co rodičům zbývá, je s pubertou bojovat tak, aby to jako boj nevypadalo.

K pubertě ale patří i vznik různých pupínků, akné nebo ekzémem. Často se u dětí, které dospívají, objevují tyto projevy, a se kterými se více nebo méně dobře potýkají. Na ekzémy a pupínky jsou nejen v drogériích, ale i v lékárnách, různé gely, masti, krémy a různé tyčinky. Pokud ani pomocí těchto prostředků problém pleti neustává, ale zhoršuje se, je potřeba začít navštěvovat kožní lékaře.

Ti vám napíší ještě účinnější léky, které nepomohou okamžitě, ale dlouhodobým používáním se problémy zlepší, až se nakonec úplně spraví. Mnohdy tento boj s ekzémem trvá pouze několik měsíců, jindy ale i několik let. Ale zde musí právě pubertální kluk nebo holka napnout všechnu svoji trpělivost. Nakonec bude ale vítězství na vaší, respektive na potomkově, straně. Nejdůležitější je vytrvat a nevzdat to, což patří mezi další problémy pubertální mládeže.

Publikováno: 17. 01. 2012 / Aktualizováno: 11. 09. 2023

Kategorie: Nemoci

Autor: Tereza Krátkářová