Crohnova nemoc

Určitě jste už někde zaslechli o Crohnově nemoci. Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje trávicí trakt. Může zasáhnout několik oblastí jako je sliznice, svalovou a pojivovou vrstvu, střeva, vzácně zasáhne i jícen. Název nese po řeckém bohu Kronovi, který snědl všechny své děti, aby zůstal u moci. Lstí snědl kameny, což mu způsobilo bolest břicha, nakonec vyzvracel všechny své potomky a Zeus se po něm stal hlavním bohem. Tip: Máte-li ve svém okolí lidi, kteří trpí touto závažnou chorobou, mohly by se vám hodit od někoho, kdo má s chorobou zvanou Crohnova nemoc zkušenosti.

Crohnova nemoc - diagnostika

Nejčastěji se diagnostikuje vyšetřením tenkého střeva, někdy postihuje celou soustavu, jindy zase jen konečník. Především se značí vytvářením abscesů a píštěle. Zatímco abscesy jsou dutiny vyplněné hnisem, píštěle jsou kličky, které spojují trávicí soustavu např. s rozmnožovacími orgány a jejich okolím, dotýká se to i močového měchýře.

Crohnova choroba - příčiny a příznaky

Příčin, které způsobují Crohnovu chorobu, je celkem dost. Jako u všeho hraje roli genetika (asi pět, procent), infekce, porucha imunitního systému, potravinové alergie nebo nedostatek vitamínů C a E. Mezi typické příznaky Crohnovy nemoci patří neustálý průjem, bolest břicha, zvýšená tělesná teplota kolem 38 stupňů, poruchy vstřebávání a podvýživa, ztráta chuti k jídlu a rychle hubnutí, ospalost a ztráta energie. Dalším problémem může být krvácení, rozhodně je potřeba doplnit zásobu železa, aby nevznikla anémie.

Crohnova nemoc - léčba

Současná zdravotní věda zatím nemá univerzální lék na tuto chorobu. Současně se léčí následky a komplikace, aby pacient neměl bolesti. Biologická léčba se ukazuje efektivnější než dosud podávané kortikoidy nebo antibiotika. Prvním takovým biologickým léčivem byl před dvaceti lety schválen Infiximab. Občas pacientům pomůže chirurgická léčba. Je dobré zajít za lékařem, který vyhodnotí situaci a udělá klasické gastro vyšetření. Následně je třeba upravit jídelníček. S tím může pomoct např. výživový poradce, který stanoví potraviny a jejich příjem, aby pacient měl vše, co léčba vyžaduje. Další informace poskytuje oficiální web České gastroenterologické společnosti.

Crohnova nemoc - dieta

Žádná drastická dieta, naopak doplňovat v denním intervalu navrhnuté jídlo. Vyplatí se např. vařená zelenina (ne všechna), ovoce, nebo žvýkat semena na podporu trávení. Naopak vůbec nejíst těžká smažená nebo pálivá jídla. Další pokrmy, které nebrat jsou mléčné výrobky, nakládané zelí, alkohol, kofein, nekvalitní sladké potraviny (vhodná je místo mléčné tmavá čokoláda), sycené nápoje nahradit čistou vodou třeba s citronem.

Publikováno: 09. 11. 2021

Kategorie: Nemoci

Autor: Tereza Krátkářová