Víte, jaké jsou nejčastější příčiny průjmu?

Výraz průjem je většině z nás notoricky znám a spousta lidí s ním má obrovské problémy. Není se čemu divit, chvíle strávené na toaletě nejsou rozhodně příjemné, a to především v momentech, kdy se člověk nachází někde venku, případně i v interiéru, kde WC není v dosahu. Jedná se ovšem o nejčastější typ onemocnění, jež lidi potkává. Příčin může být hned několik, a tak se na ně zaměříme v následujících řádcích.

Strava a stres v hlavních rolích

Kdo by nezažil pocit, když je mu zle po nějakém pokrmu? Asi každý. Zejména tučná jídla obsahující velké množství soli nepůsobí na zažívací trakt zrovna optimálně. Jestliže zkonzumujete pokrmy s vysokým obsahem vlákniny, s největší pravděpodobností se také setkáte s projímavými účinky. Často se průjem dostaví i v momentu, kdy se dostanete do stresové situace. Typické jsou například momenty, kdy má člověk projev před velkým množstvím lidí, pracovní schůzky, setkání s ne příliš oblíbenými lidmi anebo stres ve škole při zkouškách. Dostavit se může i při konzumaci antibiotik.

Když se do těla dostane infekce

Horší situace přichází, pokud se do vašeho organismu dostane infekce. Z drtivé většiny je její příčinou některá z bakterií obsažená ve stravě. Asi tou nejvíce skloňovanou v souvislosti s průjmovými stavy je ta z rodu Salmonella. Jinak se lze ale setkat i s dalšími zárodky některých virových onemocnění. Na mysli máme leptospirózu, meningokoka typu C či malárii.

Průjem jako projev nemoci

Asi nejnepříjemnější jsou stavy, kdy je průjem pouze doprovodným jevem mnohem závažnějších stavů. Typický je třeba při nesprávně volené stravě u lidí trpících Crohnovou chorobou. Dostaví se i tehdy, když dojde k dietní chybě u lidí s alergií na lepek. Z ostatních onemocnění jmenujme ještě například chronické záněty slinivky břišní, mikroskopickou kolitidu anebo rakovinu tlustého střeva. Zdroj: http://www.hylak.cz/

Publikováno: 02. 02. 2017

Kategorie: Nemoci

Autor: Tereza Krátkářová