Nevzdávejte život s rakovinou a bojujte
Rakovina
Rakovina je nádorovým onemocněním, jež vzniká vymknutím kontroly růstu některé populace vlastních buněk organismu. Bujení může být naprosto neškodné (např. bradavice), ale také velmi nebezpečné (např. metastázy) a následkem je ohrožení postiženého na životě.
Nádor vzniká v jakékoliv tkáni, ale nejčastěji v těch, kde se nejvíce množí buňky (trávicí soustava, dýchací soustava) a nebo kde jsou buňky stimulovány hormony (vaječníky, prsy, prostata).
Nádor se v místě svého růstu projevuje především bolestí, krvácením nebo poruchou funkce orgánu.
Jaký vliv má na vznik rakoviny životní styl, tělesné proporce a věk?
Češi jsou národem pivařů a kde si zlatavý mok vychutnávají nejlépe? Ve společnosti svých přátel v restauracích, hospodách a barech. Sem tam přistane na stole nějaký panáček a v ruce nesmí chybět cigaretka. Je to smutné, ale takový model zábavy preferuje stále více lidí. K čemu může tento životní styl vést? Nezřízený způsob života (kouření, nadměrný příjem alkoholu, užívání drog apod.) je jeden ze spouštěčů nádorových onemocnění.
Velikým strašákem a jedním z původců rakoviny je i radioaktivní radon, jež se uvolňuje z půdy a hromadí se v obydlích.
Pro vznik nádorového onemocnění je velmi náchylná také skupina jedinců s nadváhou. Když pominu, že téměř každý druhý je vlastníkem nechutné pneumatiky a tukových bochánků po celém těle místo zpevněného těla, tak se mezi námi objevují i extrémy, jimž jejich hmotnost neumožňuje ani zvednout se z postele. Ti si mohou pouze říkat - ,,Snědl jsem mámu, tátu, … a tebe také sním“. Je prokázáno, že pravděpodobnost výskytu nádorů roste s vyšší postavou, ale to bohužel nejsme schopni ovlivnit (u žen v průměru pro všechny nádory o 16 % na 10 cm výšky, pro melanom dokonce 32 % na 10 cm výšky).
U dětí jsou nádory (mozku, krvetvorné tkáně - leukémie) podmíněné vrozenou poruchou některého z opravných mechanismů DNA a u dospělých jsou nádory (prsu, prostaty, tlustého střeva, plic, slinivky břišní, jater, ledvin apod.) způsobeny kombinací vlivů prostředí a životního stylu.
Jak podpořit člověka s rakovinou?
Se zprávou, že má daný jedinec rakovinu, se každý vypořádává jinak. Jeden přijme informaci o momentálním nepříznivém zdravotním stavu relativně v klidu a ihned začne s léčbou, jež mu doporučí odborníci na slovo vzatí. Jednoduše s nemocí bojuje, pokud možno do vítězného stádia. Další propukne v hysterický pláč, nervově se zhroutí nebo má tendenci sáhnout si jakýmkoliv způsobem na život. Samotná léčba probíhá o to složitěji. A jiný se smíří se svým osudem, upadne do letargie a čeká na svoji poslední chvíli, aniž by se alespoň pokusil o nějaký druh léčby. Většinou záleží na stádiu propuknuté nemoci i a tedy šanci na přežití.
Se zjištěním o závažném onemocnění se pacient těžko srovnává sám, ale jeho blízcí to nemají o nic lehčí. V žádném případě nepropadejte před nemocným panice a nedoporučuje se nemocného litovat. Je třeba ho spíše povzbuzovat, psychicky ho podporovat k životu a dávat mu neustále najevo, že Vám na něm záleží.
Léčba rakoviny jakéhokoliv druhu je během na dlouhou trať a mnohdy i s nešťastným cílem, ale díky neustále novým objevům léků, jež radikálně eliminují zhoubné bujení, je léčba této nemoci stále úspěšnější u více pacientů.
Naštěstí je mezi námi mnoho dobrých andělů, kterým život pacientů s rakovinou není lhostejný a usilují o to, aby byla snížena úmrtnost na zhoubné nádory a tak nemalými finančními částkami přispívají na jejich léčbu prostřednictvím nejrůznějších nadačních fondů. Z peněz těchto nadačních fondů se financuje prevence nádorových onemocnění a výchova ke zdravému způsobu života, podpora onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť a v neposlední řadě zlepšení kvality života onkologických pacientů.
Publikováno: 31. 07. 2013
Kategorie: Nemoci