Křečové žíly a zánět žil - nepodceňujte je!

Žíly jsou cévy, která přivádějí krev do srdce. Společně s tepnami, krevními vlásečnicemi a srdcem tvoří uzavřenou oběhovou soustavu.

Žilní trombóza

Žílami protéká životodárná tekutina, která se občas trochu „zadrhne“. Tento stav se nazývá žilní trombóza, nebo-li zánět žil. V hlubokých žilách dolních končetin se začne srážet krev a vznikne městek, v jehož okolí se vytvoří zánět. Žilní trombóza se rozhodně nesmí podceňovat, protože může pacientovi přivodit i plicní embolii. Příčinou, která vede ke vzniku zánětu žil mohou být rizikové faktory srážení krve – chirurgické výkony, úrazy, nádory, kouření nebo užívání hormonální antikoncepce. Další příčinou mohou být rizikové faktory zpomalení krevního proudu v žilách – dlouhodobé upoutání na lůžko, znehybnění končetiny. Na zánětu žil se podepisuje i obezita, těhotenství, srdeční selhání, pooperační infekce, vysoký věk nad 50 let. A jak zánět žil rozpoznat? Při zánětu povrchových žil je postižené místo zarudlé, bolestivé na pohmat a zpravidla zatvrdlé. Na postiženém místě se může vytvořit pigmentace kůže. Končetina neotéká. Při zánětu hlubokých žil dochází k otoku končetiny, končetina je velice bolavá a to hlavně po došlápnutí.

Křečové žíly

Jedná se o žilní onemocnění dolních končetin, které patří k častým chorobám. Křečové žíly způsobují reflux, který poškozuje tkáně a rozvíjí pigmentaci, dermatitidu a nejzávažnější stadium – žilní bércové vředy. Již dávno „nepatří“ křečové žíly pouze starším a pokročilým. V dnešní době ke křečovým žílám může „dojít“ takřka každý. Trpíte těžkými a bolavými nohami z dlouhého stání nebo sezení v zaměstnání, z obezity, těhotenství? Pokud kouříte nebo pijete alkohol a trpíte pocity těžkých a bolavých nohou měli by jste se svými zlozvyky, co nejdříve skoncovat. Neléčené bolavé a těžké nohy vedou ke křečovým žilám a někdy i bércovým vředům. Tak už se přestaňte konejšit, že bolavé a těžké nohy má jednou za čas každý a navštivte svého lékaře dokud je čas!

Publikováno: 08. 10. 2012 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Nemoci

Autor: Tereza Krátkářová